
15.04.2025
В периода от 8 до 10 април 2025 г. представители на общините Поморие, Бяла, Балчик, Каварна и Шабла взеха участие в международно обучение в Истанбул, Турция, организирано в рамките на проект FoodWISE – финансиран от Европейския съюз чрез програма INTERREG NEXT Black Sea Basin.
Международното събитие събра участници от партньорските страни България, Турция, Гърция и Грузия, включително общински представители и експерти от проектните екипи. Целта на обучението беше да се разгледат в дълбочина основните предизвикателства, свързани с разхищението на храна, както и да се представят иновативни стратегии и политики за нейното предотвратяване.
В рамките на обучението бяха разгледани следните ключови теми:
• Причини и последствия от хранителния отпадък в социален, икономически и екологичен контекст;
• Практики и подходи за намаляване на хранителните отпадъци на местно и национално ниво;
• Ефективни кампании за осведоменост и активиране на местните общности;
• Участие на институции, НПО, образователни структури и бизнес в устойчиви политики.
Изключително запомняща се част от програмата беше играта „Да оживим картата“ (Bringing the Map to Life), в която участниците, разделени на екипи, изследваха квартал Кадъкьой в Истанбул. Те идентифицираха реални примери за хранителни отпадъци – от ресторанти и супермаркети до рибни пазари и заведения за бързо хранене. Данните, събрани по време на теренната работа, бяха анализирани и представени под формата на предложения за устойчиви решения.
По време на втория ден от обучението участниците се научиха как да измерват хранителния отпадък, както и как да изготвят и приложат публични политики за неговото намаляване. Работейки в групи, те решаваха практически казуси, свързани с предизвикателствата на четири черноморски общини.
Обучението завърши с вдъхновяваща кулинарна инициатива, при която участниците създадоха вкусни ястия с продукти, застрашени от изхвърляне.
Проект FoodWISE продължава със следващи стъпки, сред които са национални обучения и инициативи, насочени към общините и местните общности, с цел създаване на устойчиви практики в борбата с разхищението на храна.