Географско местоположение и особености
Община Балчик се причислява към териториите със специфични характеристики – Черноморски общини, заедно с още 13 крайбрежни общини.
Разположена е в най-източната приморска част на Дунавската равнина и Добруджанското плато, като заема югоизточната част на област Добрич В Североизточна България (в Североизточен регион за планиране).
Общинският център – гр. Балчик е разположен на около 33 км от областния център – гр. Добрич, на 18 км от гр. Каварна и на 40 км северно от гр. Варна.
С площта си от 524,153 км² заема 4-то място сред 8-те общини, което съставлява 11, 11% от територията на областта.
Община Балчик граничи със следните общини:
- на запад – община Добрич-селска;
- на север – община Генерал Тошево;
- на изток – община Каварна;
- на югозапад – община Аксаково (област Варна);
- на юг – Черно море.
В геоморфоложко отношение община Балчик се отнася към приморската част на Дунавската равнина - Дунавска морфоструктурна зона, Добруджанско-Франгенски район, Балчишко- Франгенски подрайон. Територията й е ясно разделена в географско отношение на две части: Крайбрежен район и Добруджанско плато.
Над 90% от територията на общината се заема от Добруджанското плато. То е слабо наклонено на изток и югоизток и височината му в границите на общината варира между 150 и 250 м.
Община Балчик е една от 14-те общини в страната, имащи излаз на Черно море.
Крайбрежието на общината е с обща дължина от около 18,5 км, която е в основата на доминацията на туризма в общинската икономика, който от своя страна е силно развит по черноморското крайбрежие - както в гр.Балчик, така и в курортния комплекс „Албена”, в село Кранево и в курортна зона „Тузлата”.
Излазът на Черно море е обусловил и формирането на гр. Балчик като пристанищен център с яхтена марина и товарен кей.
Бреговата линия е слабо разчленена. Характеризира се с височинен релеф до 150 м. над морското равнище. Морският бряг в частта си при устието на р. Батова е нисък, с дълга около 5 км. плажна ивица Кранево-Албена с площ от 296 502 кв. м. – един от най-големите плажове на Черноморското крайбрежие.
Старият град е разположен върху древно свлачище с амфитеатрална форма.
Както територията на града, така и териториите западно от него, заети в голяма част от вилни зони, са прорязани от дълбоки оврази в посока север-юг.
Платовидният район обхваща част от Добруджанската равнина с надморска височина 150 –200 м.
Релефът е леко хълмист. Скатът на Добруджанското плато постепенно се отдръпва от бреговата линия, като при Балчишката Тузла е на около километър от нея, а при долината на р. Батова – много по-навътре.
Черноморският шелф е различно широка, слабо наклонена, стъпаловидно понижаваща на изток подводна тераса на дълбочина около 20 м, чийто релеф е усложнен от свлачищни процеси.
Физикогеоложките процеси на територията на общината са с много съществено проявление и са важен фактор.
Територия на община Балчик попада в две климатични подобласти: Умерено-континенталната, респ. Източен климатичен район на Дунавската равнина и Черноморската, респ. Климатичен район на Северното Черноморие. Преобладава умерено- континентален климат.
Климатичният район на Северното Черноморие се характеризира със сравнително по-високи средногодишни и сезонни температури, по-кратки периоди на заснежаване, по-ниски средногодишни суми на валежите.
Средната годишна температура е 12ºС. Зимата е мека, лятото е слънчево и топло.
Липсата на високи оградни планини и близостта на морето позволяват нахлуването на северните и северозападните ветрове.
През топлото полугодие преобладава морският и континентален бриз, облекчаващ поносимостта на високите температури.
Източният климатичен район на Дунавската равнина обхваща останалата част от територията на общината.
Вследствие на близостта до морето, континенталният характер на климата е смекчен и се доближава до климата на Северното Черноморие. Характеризира се с по-ниски средногодишни и сезонни температури и с по-продължителни периоди на заснежаване.