• Размер на текста:
  • Намали размера на текста
  • Увеличи размера на текста

Решение 257 Протокол 18 от 20.12.2024 г.

По шеста точка от дневния ред:  Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на Община град Балчик

Вносител: Николай Ангелов - кмет на Община Балчик

В залата присъстват 20 общински съветници

Поименно гласуване със „ЗА" - 20; „ПРОТИВ" - 0; „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ" - 0;"НЕ ГЛАСУВАЛ" -0;

РЕШЕНИЕ № 257: Общински съвет град Балчик, на основание чл. 21, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, във връзка с чл. 1, ал. 2 от Закона за местните данъци и такси и чл.79 от АПК, приема Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на Община Балчик, както следва:


  

Става

Било

§1

В чл. 6а се създава нова ал.3 със следния текст:

 (3)  По предложение на Националното сдружение на общините в Република България министърът на финансите, след съгласуване с министъра на електронното управление, одобрява със заповед образци на заявления и документи, издавани от общините за признаване, упражняване или погасяване на права или задължения във връзка с местните данъци.


§2

Чл. 15 се изменя по следния начин: 

Размерът на данъка върху недвижимите имоти се определя в размер на 2.5 на хиляда /промила/ върху данъчната оценка на недвижимия имот.  

Чл. 15. Размерът на данъка върху недвижимите имоти се определя в размер на 1.8 на хиляда  върху данъчната оценка на недвижимия имот.


§3

В Чл.35, ал.2 се изменя по следния начин:

(2) При възмездно придобиване на имущество данъкът е в размер 3.0 на сто върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна - върху оценката на имуществото с по-висока стойност.

Чл.35, ал.2 При възмездно придобиване на имущество данъкът е в размер 2.6 на сто върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна - върху оценката на имуществото с по-висока стойност.

§4

Чл. 38, т. 2 се изменя по следния начин:

т.2  корабите, вписани в регистровите книги на малките и на големите кораби от регистъра на корабите, плаващи под българско знаме

Чл.38., т.2 корабите, вписани в регистрите на българските пристанища;


§5

В чл.40, ал.1 се изменя по следния начин:

(1) Размерът на данъка се определя от служител на общинската администрация и се съобщава на данъчно задълженото лице, както следва:

1. за превозните средства, регистрирани за движение по пътната мрежа в Република България - въз основа на данните от регистъра на пътните превозни средства, поддържан от Министерството на вътрешните работи;

2. за корабите - въз основа на данните от регистъра на корабите, плаващи под българско знаме, поддържан от Изпълнителна агенция "Морска администрация".


 

В чл.40, ал.1  Размерът на Данъка върху превозните средства се определя от служител на общинската администрация въз основа на данни от регистъра на пътните превозни средства, поддържан от Министерството на вътрешните работи, и се съобщава на данъчно задълженото лице.


§6

Чл.40, ал.2 се изменя по следния начин:

(2) Данните по ал. 1 се предоставят на общините по реда на чл. 51 от ЗМДТ.

Чл.40, ал.2 Данните по ал. 1 се предоставят от Министерството на финансите на общината:

1. ежедневно - чрез изградена и функционираща автоматизирана връзка между

Министерството на финансите и софтуерния продукт за администриране на местните данъци и

такси на съответната община за обмен на данните от регистъра на пътните превозни средства, поддържан от Министерството на вътрешните работи, или

2. ежемесечно - на електронен носител.

§7

Чл.40, ал.3 се изменя по следния начин:

т. 1 превозното средство е придобито по наследство;

т. 2 превозното средство е собственост на повече от едно лице;

т. 3 собственикът/собствениците на превозното средство няма/нямат постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната

Чл.40, ал.3

1.пътното превозно средство е придобито по наследство;

2. пътното превозно средство е собственост на повече от едно лице;

3.собственикът/собствениците на пътното превозно средство няма/нямат постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната;

§8

Чл.40, ал.9 се изменя по следния начин:

(9) Когато липсват данни за годината на производство на превозното средство, за такава се приема годината на първата му регистрация.

Чл.40 ал.9 Когато липсват данни за годината на производство на пътното превозно средство, за такава се приема годината на първата му регистрация.

§9

Чл.41, ал.1 от буква а) до буква е) се изменят по следния начин:

а) до 55 kW включително - 0,43 за 1 kW;

б) над 55 kW до 74 kW включително - 0,68 за 1 kW;

в) над 74 kW до 110 kW включително - 1.38 за 1 kW;

г) над 110 kW до 150 kW включително - 1,54 за 1 kW;

д) над 150 kW до 245 kW включително - 2,00 за 1 kW;

е) над 245 kW - 2,63 за 1 kW

Чл.41, ал.1

а) до 55 kW вкл. - 0,34 за 1 kW;

б) над 55 kW до 74 kW вкл. - 0,54 за 1 kW;

в) над 74 kW до 110 kW вкл. - 1,10 за 1 kW;

г) над 110 kW до 150 kW вкл. - 1,23 за 1 kW;

д) над 150 kW до 245 kW вкл. - 1,60 за 1 kW;

е) над 245 kW - 2,10 за 1 kW; 

§10

Чл. 42 се изменя по следния начин:

Данъкът за плавателните средства е в размер, както следва:

1. малките кораби по чл. 34, ал. 2 от Кодекса на търговското корабоплаване, без яхтите, джетовете и другите плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение - в размер от 1.00 лв. за всеки започнат бруто тон;

2. големите кораби по чл. 34, ал. 3 от Кодекса на търговското корабоплаване, без яхтите и другите плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение, влекачите и тласкачите - в размер от 1.00 лв. за всеки започнат бруто тон до 40 бруто тона включително, и в размер от 0,10 лв. за всеки започнат бруто тон над 40 бруто тона;

3. джетовете - в размер от 200.00 лв. за брой;

4. ветроходните и моторните яхти и другите плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение - в размер от 50 лв. за всеки започнат бруто тон;

5. се отменя.

6. влекачите и тласкачите - в размер от 0,20 лв. за киловат;

7. речните несамоходни плавателни съдове - в размер от 0,50 лв. за тон пълна товароподемност (дедуейт).

Чл. 42. Данъкът за плавателните средства е в размер, както следва:

1. за корабите, вписани в регистрите на малките кораби в българските пристанища и в регистрите на общините за корабите, плаващи по вътрешните води без контакт с Черно море и с река Дунав, без яхтите и скутерите - в размер 1,00 лв. за всеки започнат бруто тон;

2. за корабите, без яхтите, скутерите, влекачите и тласкачите, вписани в регистъра на големите кораби в българските пристанища - в размер 1,00 лв. за всеки започнат бруто тон до 40 бруто тона включително и в размер 0,10 лв. за всеки започнат бруто тон над 40 бруто тона;

3. за един джет - в размер 200,00 лв.

4. за ветроходни и моторни яхти - в размер 50,00 лв. за всеки започнат бруто тон;

5. за скутери - в размер 3,00 лв. за киловат;

6. за влекачи и тласкачи - в размер 0,20 лв. за киловат;

7. за речни несамоходни плавателни съдове - в размер 0,50 лв. за тон максимална товароносимост.

§11

Чл. 48, ал.1, т.1, ал.2 и ал.3 се изменят по следния начин:

(1) Физическо лице, включително едноличен търговец, което извършва дейности, посочени в приложение № 1 (патентни дейности), а за дейността по т. 2 от приложение № 1 - и юридическо лице, се облага с годишен патентен данък за доходите от тези дейности, при условие че:

1) оборотът на лицето за предходната година не превишава 100 000 лв., и

 (2) За извършваната патентна дейност лицата по ал. 1 не се облагат по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, съответно на Закона за корпоративното подоходно облагане.

(3) Лицата по ал. 1 прилагат разпоредбите за данъците, удържани при източника, и за облагане на разходите по чл. 204, ал. 1, т. 2 и 4 от Закона за корпоративното подоходно облагане.

Чл. 48 ал.1 т. Физическо лице, включително едноличен търговец, което извършва дейности, посочени в приложение № 4 към Глава втора, раздел V от Закона за местните данъци и такси (патентни дейности) се облага с годишен патентен данък за доходите от тези дейности, при условие че:

1. оборотът на лицето за предходната година не превишава 50 000 лв., и

Чл.48 ал.2 За извършваната патентна дейност лицата по ал.1 не се облагат по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Чл. 48, ал.3 Лицата по ал.1 прилагат разпоредбите за данъците, удържани при източника, и за облагане на разходите по чл. 204, т. 2 на Закона за корпоративното подоходно облагане.

§12

В чл. 49, ал.1, ал.2, ал.4 и ал.6 се изменят по следния начин:

 (1) Когато в рамките на 12 последователни месеца едно физическо лице е прекратило патентна дейност и/или е образувало ново предприятие, което извършва патентна дейност, и сумарният оборот на двете предприятия е повече от 100 000 лв. за 12 последователни месеца, за новообразуваното предприятие не се прилага чл. 61з. В този случай за текущата данъчна година новообразуваното предприятие се облага по общия ред на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

(2) Когато в рамките на текущата данъчна година оборотът на лицето превиши 100 000 лв. или лицето се регистрира по Закона за данък върху добавената стойност, то се облага по общия ред на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, съответно на Закона за корпоративното подоходно облагане.

 (4) В случаите по ал. 1 и 2 дължимият, съответно внесеният данък се приспада от годишното данъчно задължение по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, съответно на Закона за корпоративното подоходно облагане.

 (6)  Когато в рамките на текущата данъчна година лицето се дерегистрира по Закона за данък върху добавената стойност, то се облага по общия ред на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, съответно на Закона за корпоративното подоходно облагане за цялата данъчна година.

Чл. 49 ал.1 Когато в рамките на 12 последователни месеца едно физическо лице е прекратило патентна дейност и/или е образувало ново предприятие, което извършва патентна дейност, и сумарният оборот на двете предприятия е повече от 50 000 лв. за 12 последователни месеца, за новообразуваното предприятие не се прилага чл. 48. В този случай за текущата данъчна година новообразуваното предприятие се облага по общия ред на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Чл.49, ал.2 Когато в рамките на текущата данъчна година оборотът на лицето превиши 50 000 лв. или лицето се регистрира по Закона за данък върху добавената стойност, лицето се облага по общия ред на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Чл. 49, ал.4 В случаите по ал.1 и 2 дължимият, съответно внесеният, данък се приспада от годишното данъчно задължение по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Чл.49, ал.6 Когато в рамките на текущата данъчна година лицето се дерегистрира по Закона за данък върху добавената стойност, то се облага по общия ред на Закона за данъците върху доходите на физическите лица за цялата данъчна година.

§13

В чл. 51, ал.7 и ал. 8 се изменят по следния начин:

(7) При прехвърляне на предприятие по чл. 15 от Търговския закон и продължаване на дейността приобретателят дължи данък от тримесечието, следващо тримесечието на прехвърлянето, а прехвърлителят - включително за тримесечието на прехвърлянето, и за дейностите, посочени в т. 1 и 2 на приложение № 1.

(8) Доходите от дейности, които не са посочени в приложение № 4 към Глава втора, раздел VІ от Закона за местните данъци и такси, се облагат по общия ред на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, съответно на Закона за корпоративното подоходно облагане.

Чл. 50 ал.7 При прехвърляне на предприятието на едноличен търговец и продължаване на дейността приобретателят дължи данък от тримесечието, следващо тримесечието на прехвърлянето, а прехвърлителят - включително за тримесечието на прехвърлянето, и за дейностите, посочени в т. 1 и 2 на приложение № 4

Чл. 50, ал.8 Доходите от дейности, които не са посочени в приложение № 4, се облагат по общия ред на Закона за данъците върху доходите на физическите лица

§14

Чл. 53 ал.3 се изменя по следния начин:

(3) Лицата подават декларация по ал. 1 за всички промени в обстоятелствата, свързани с определянето на данъка, в 7-дневен срок от настъпването на съответното обстоятелство. При прехвърляне на предприятие по чл. 15 от Търговския закон декларация се подава и от прехвърлителя, и от приобретателя в 7-дневен срок от датата на прехвърлянето.

 Чл. 53 ал.3 Лицата подават декларация по ал. 1 за всички промени в обстоятелствата, свързани с определянето на данъка, в 7-дневен срок от настъпването на съответното обстоятелство. При прехвърляне на предприятието на едноличен търговец декларация се подава и от прехвърлителя, и от преобретателя в 7-дневен срок от датата на прехвърлянето.

§15

В Чл. 57 се създава нова ал.7 със следния текст:

(3) Министърът на туризма непосредствено след изтичане на календарния месец, както и след изтичане на текущата година, предоставя на общините необходимите данни от Единната система за туристическа информация по реда на чл. 51, ал. 3 от ЗМДТ.


§16

Приложение № 1 към чл.56 т.1 се изменя по следния начин:

т.1. Места за настаняване с не повече от 20 стаи - данъкът се определя за стая :

1 и 2 звезди или регистрирани по Закона за туризма  - 25.00 лв.

Приложение № 1 към чл.56 т.1 Хотели и други средства за настаняване с не повече от 20 стаи - за стая 1 и 2 звезди се определя за стая: 1 и 2 звезди - 25.00 лв.

   §17. В преходните и заключителни разпоредби на наредбата се създава §1 със следния текст:

     §1. Наредбата за изменение и допълнение на Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на Община Балчик е приета с Решение №254/20.12.2024г. на Общински съвет Балчик влиза в сила от датата на публикуването й в печата, с изключение  на §2, §3, §7, §9, §10 които влизат в сила от  01.01.2025 г., и §11, и §12 от наредбата, които влизат в сила от 01 януари на годината, следваща годината, в която Европейската комисия се е произнесла, че мярката не е държавна помощ или е съвместима държавна помощ.