ЕВРОПЕЙСКИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ФОНД ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ: ЕВРОПА ИНВЕСТИРА В СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ
ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ 2014-2020 Г
Проект за транснационално сътрудничество на МИГ „Тунджа", МИГ „Елхово - Болярово"и МИГ „Балчик - Генерал Тошево", изграден е агробиоцентър на ул. „Дионисополис" №3
На 17.03.2023 г. бе подписан административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за изпълнението на проект „Еко-кошница, моля!" по подмярка 19.3 "Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни. групи". Проектът e за съвместни действия за транснационално сътрудничество и ще се реализира в партньорство от три български и пет словенски местни инициативни групи. Партньори от българска страна са МИГ „Тунджа" (водеща организация), МИГ „Елхово - Болярово" и МИГ „Балчик - Генерал Тошево". Словенски партньори са МИГ „Горна Савиня и долината Шалек", МИГ „От Похорие до Бохор", МИГ „Обстолие в Козянско", МИГ „Разноликост подежеля", МИГ „Сподние Савинские долине".
Проектът е насочен към приобщаването на производители и преработватели, които отглеждат, преработват и използват здравословни, местни и органични храни, както и други заинтересувани страни, към целите на стратегията на ЕС "от фермата до трапезата", подкрепяща развитието на справедлива, здравословна и екологично чиста хранителна верига. В рамките на проекта се реализират съвместни инициативи за подкрепа и промотиране на местни, вкл. биопродукти. Беше анализирано състоянието на производството, преработката и предлагането на местни и органични храни на територията на партниращите МИГ. Анализът даде представа за разликите и приликите между двете страни и следователно дава възможност за трансфер на добри практики и опит между двете страни. Бяха проведени два фестивала на местните продукти на територията на „Балчик -Генерал Тошево" и бяха осъществени две транснационални мисии до Словения за - партньорски срещи за трансфер на знания и обмен на добри и иновативни практики в страните на партниращите МИГ.
В периода 11-15 октомври 2024 г. бе проведена втората транснационална мисия, по време на коятоучастници от територията на «МИГ - Балчик-Генерал Тошево» осъществиха поредица от партньорски срещи за трансфер на знания и обмен на добри и иновативни практики в страните на партниращите МИГ от Словения и България.
По време на мисията бяха посетени интересни обекти от териториите на 5 словенски МИГ-а:
o МИГ «Горна Савиния и долината Шалек»o МИГ „Од Похория до Бохор"o МИГ „Споднье Савиньске долине"o МИГ „Обсотелье ин Козянско"o МИГ „
Домакините посрещнаха топло и гостоприемно българските гости и срещите преминаха в дух на приятелство и установеноустойчиво партньорство.
Групата от «МИГ - Балчик Генерал Тошево» взе уастие в традиционния годишен«Фестивал на ябълките в Подсреда». По време на тържественотооткриване на фестивала, участниците от България бяхаприветствани лично и от Президента на Република Словения - г-жаНаташа Пирц Мусар.
В програмата на фестивала, в няколко от дейностите свързани с презентиране на местнипродуки, бе отразено участието на българските партньори в проекта«ЕКО-КОШНИЦА, МОЛЯ!».
Интерес представлява и посещението на Къща за гости «Jelenovgreben», където българската група се наслади на красиви горски пейзажи, сред които се простира стопанството за отглеждане на елени и други госрки животни.
Посетихме също община Подчетртек и Манастира Олимье, където се намира най-старата аптека в Словения, както и фабрика за традиционни шоколади.
Участвахме в интересна среща-беседа със собственика на Екоферма Хабян, която се намира в хълмиста зелена зона край село Заград - красива местност извън градската суматоха и в сърцето на зелен природен рай. Сградите на мястото на сегашнатаферма фигурират от 1750 г., което означава, че земята в рамкитена фермата е била обработвана в продължение на векове. В последния период собственикът се занимава с овцевъдство и зеленчукопроизводство, като се отглеждат и стари ябълкови и сливови градини, както и праскови и круши. Видовете зеленчуциса разнообразни и се променят по малко всяка година, но преобладават маруля, домати, чушки, тиквички, краставици, зеле, чесън и шалот. Продуктите се продават на място, но ферматаснабдява и детски градини, училища и магазини.
Един от местните продукти, с които Словения е известан по цялсвят е бирата Laško. Посетихме Къща-музей на бирата и научихме много интересни данни за събитията и дейнстите, котоекипът на фондацията, създател на музея, развива ежемесечно.
Осъществихме и посещение на еко-ферма «Očko», която доставя пресни зеленчуци и билки на клиентите си в еко кутии, в съотвтетсвие с темата на общия ни проект „Еко-кошница, моля!"
Проведохме среща с кмета на Община Шмартно об Паки, както и с представители на местните партньорски организации, коитопрезентираха своите проекти, реализирани през програмнияпериод 2014-2020 г.
По време на презентациите бяха организирани и дегустации на традиционни продукти на различни места от територията на МИГ «Горна Савиня и долината Шалек».
Посещението в Словения премина неусетно, благодарение на топлото посрещане и гостоприемство от страна на домакиние, както и на перфектната организация на срещите и посещенията.
Една от дейностите на национално ниво по Проекта за транснационално сътрудничество„Еко-кошница, моля!" бе и вътешнотериториалната мисия на територията на МИГ «Елхово - Болярово», което се осъществи в периода 12-14.12.2024 г.
На територията на МИГ «Елхово - Болярово» бяха проведени поредица от интересни срещи и посещения. Домакините бяха подготвили богата културна програма, посетихме Етнографскимузей, читалище, Коледен базар, няколко местни производители и също така бенефициенти, реализирали проекти към МИГ «Елхово - Болярово».
Присъствахме на срещи с кметовете и представители на публичната администрация в дветеобщини, насладихме се на богата гама от местни продукти и традиционни ястия, на фона на автентични фолклорни изпълнения, в лицето на читалищен хор в село Голямо Крушево.
Добър пример за това как чрез финансиране на проект от СВОМР на МИГ «Елхово - Болярово»местният бизнес може да се развива и да процъфтява е ветеринарната клиника „СТЕЗИВЕТ" в гр. Елхово. При посещението ни в клиниката бяхме запознати с отделните фази на развитие на клиниката до превръщането й в най-модерната и технологично оборудвана ветеринарна клиника и лаборатория в района.
Посетихме и мандрата в с. Ситово, където дегустирахме качествени млечни продукти. Също такаимахме и дегустация при местен производител на месни продукти и колбаси.
Проведохме и две пратньорски срещи за обсъждане на детайли относно развитието на проекта и постигане на заложените в него цели и резултати.
Дейностите по проекта са със строго определено целево въздействие за разгръщането на потенциала за производство и промотиране на местни и био продукти. Стъпвайки на тази основа партниращите МИГ създават нов за териториите съвместен продукт: Съвместно издание - Каталог "Еко, кошница, моля! и създаден на неговата основа Интернет базиран виртуален Агробиоцентър на български, английски и словенски (с QR code). В Балчик започна да функционира и реален такъв- постоянна експозиция на местни продукти от териториите на партниращите МИГ, който допълни функционално виртуалния такъв. В Агробизнесцентъра освен осъществяването на информационни, консултантски и обучителни услуги, ще се експонират и промотират местни и биопродукти от териториите на партниращите МИГ от Словения и България, формиращи партньорската "Еко-кошница". На разположение в Агробиоцентъра ще бъде и съвместния продукт по проекта. Мястото е подбрано с оценка на маркетинговата експозиция на територията на МИГ „Балчик -Генерал Тошево" с оглед на нейното географско положение и големия брой посетители/туристи.
В центъра доброволци ще консултират местните производители, с разработването и разпространението на съвместния продукт се предоставя възможност за нова за районите на действие на партниращите МИГ форма на използване на териториалните ресурси за подкрепа на производството и промотирането на местни, вкл. био продукти. Ще бъде осигурена и разпространена информация за добри европейски практики в сферата на производството, дистрибуцията и маркетинга на местни и био продукти.
Продължителността на проекта е 24 месеца. За реализацията на проекта за съвместни действия е одобрено финансиране от българския управляващ орган за дейностите, изпълнявани от българските МИГ в размер на 464 696,40 лева , а за дейностите на словенските МИГ одобреното от словенския управляващ орган финансиране е 492 198 евро.
СНЦ “ МИГ Балчик – Генерал Тошево “ , www.mig-balchik-toshevo.bg, тел./факс: 0579-72467
ОФИС: Балчик, ул.”Дионисополис” № 3 , Изнесен офис: Генерал Тошево, ул. “Васил Априлов” № 9
Email: lag.balchik.toshevo@gmail.com или migbgt@abv.bg